Jak zateplit svůj dům a ušetřit?

Doba jde kupředu a spolu s ní i vývoj nových technologií a postupů při zateplování. Dnes si řekneme, čím je nejvhodnější lepit izolační materiál na zdivo pro kvalitní zateplení domu, abyste ušetřili ne jen náklady, ale i čas.

Jak se v dnešní době zatepluje?

Jako i mnoho jiných věcí dnešní doby, tak i zateplovací systémy musí podléhat konkrétním normám. Mohlo by se zdát, že jde o nějakou formu šikany. Ano, jsou to v podstatě přísná pravidla zavazující projektanty, výrobce a zhotovitele. V konečném důsledku zaručují, že dostaneme vysoko kvalitní a funkční produkt sestavený z plně kompatibilních materiálů. A právě o vzájemné kompatibilitě je systém ETICS, kterým se dnes řídí zateplovací a výrobní společnosti stavebních chemií. V případě společnosti Den Braven jde o výhradně přezkoušenou sestavu produktů začínající základní penetrací, přes kotvení, až po finální omítku zateplení fasády. Jedním ze systémových komponentů je i PU lepidlo Thermo Kleber, jeho použití a výhody si popíšeme blíže.

Při výběru izolačního materiálu je možností víc, při běžných stavbách se nejčastěji používá fasádní polystyren. Výběr technologie lepení je ale poměrně úzký – můžeme se vydat konzervativní cestou cementového lepidla, anebo použít polyuretanovou pěnu.

Jaký je rozdíl při použití cementového lepidla a PU pěny?

„Já těmto vašim novodobým věcičkám nevěřím. Bůh ví, jak dlouho to vydrží…“. Podobné věty slýcháváme často. PU pěny se ve stavebnictví používají téměř půlstoletí, v zateplovacích systémech poslední desetiletí. Mimo to je životnost pěny totožná s životností izolantu, pokud se systém zhotoví správně. Ale co ty výhody? Našim cílem není zdiskreditovat cementové lepidla, fungují výborně, při stěrkování fasády se bez nich neobejdeme a jsou významnou součástí naší výroby. PU pěna má však zejména z uživatelského hlediska mnoho předností.

Představme si názornou situaci, při které plánujeme nákup a počítáme množství materiálu na zateplení. Zatímco u cementových lepidlech hovoříme o těžkých paletách, při pěnách nám stačí několik krabic. Pro porovnání – jedna paleta cementového lepidla obsahující 42 pytlů váží 1050 kg. Ekvivalentní množství PU pěny představuje tři krabice vážící 40 kg – na přepravu nám teda postačí běžný osobní automobil. Při cementových lepidlech potřebujeme domluvit termín vykládky, zabezpečit přístup na stavbu, k tomu nahněvaný řidič blokovaný domíchávačem, půjčená a přetížená dodávka zapadnutá v bahně, nebo jiné příjemné radosti – vždyť to znáte.

Předpokládejme, že palety jsou už konečně složené na určeném místě – co to znamená? No že si dáme hned ráno nemalou rozcvičku ve formě překládání pár tun materiálu někam pod střechu, kde nám budou možná několik týdnů zavazet, dokud nenastanou optimální podmínky na aplikaci – sucho a dny bez mrazu (min. +5 °C). Po aplikaci cementového lepidla mu musíme dopřát odpočinek jeden až dva dny, na důkladné vyzrání. Při lepení s PU pěnou můžete pokračovat s následnými pracemi, jako je broušení, kotvení či stěrkování, už po dvou hodinách.

Jakmile se rozhodneme pro aplikaci PU pěny, z našeho rodinného auta nám je můžou pomoci vyložit spokojeně i děti na malé skromné místo, díky šikovnému objemu materiálu. Dokonce ani nepředvídaná dešťová přeháňka pěnám nijak neublíží, ani nezabrání před samotným lepením polystyrenu. Pokud je zdivo vlhké po vydatných deštích, PU pěně to vůbec nevadí. PU pěny vlhkost mají rády, díky ní spíše rychleji vyzrávají a mají lepší strukturu. Mrzne? Žádný problém! Zimní verze s označením „Winter“ jsou použitelné do -10 °C. Při použití Thermo Kleberu nepotřebujeme žádného pomocníka na stavbě, který by nám míchal lepidlo, nebo by nám celý den nosil pytle lepidla a kbelíky s vodou. Dokonce nepotřebujeme ani elektřinu. Dokonce se vyvarujeme i klasických chyb, kdy je klasické fasádní lepidlo husté a jindy zase řídké, díky nesprávného dávkování vody.

Při nesprávném míchání sypké směsi se mohou objevit i hrudky, což u PU pěny nehrozí a veškeré tyto neduhy odpadávají. Žádné míchání, přenášení těžkých pytlů kbelíků. Postačíte si pouze ve dvojici dokonce i v manželské či partnerské – pokud si troufáte. Pěnou lepená fasáda nijak nezvedá vlhkost obvodového zdiva ani v interiéru. Naopak, cementové lepidlo může obsahovat až 2,3 l vody na m2 a to se bude díky vysoké parotěsnosti polystyrenu odpařovat směrem do budovy. V neposlední řadě přispívá Thermo Kleber, jako výborný tepelný izolant (λ = 0,035 W/mK) k izolačním vlastnostem celého systému, co se od cementového lepidla nedá očekávat.

Zní to až příliš senzačně? Určitě by se dalo nad jistými věcmi polemizovat, ale mnohé z výhod jsou relevantní a právě velké množství úspěšně zrealizovaných staveb hovoří za vše.

Jaké PU lepidla máme na výběr?

Mimo běžného PU lepidla Thermo Kleber a jeho zimní varianty Thermo Kleber Winter, nabízíme výrobky s upravenou recepturou pro aplikace na asfaltové podklady a podklady na bázi dřevní hmoty. Thermo Kleber Wood je určený na podklady na bázi dřevní hmoty, použitelný u dřevostaveb, kde je izolant lepený přímo na OSB desky. Thermo Kleber Roof je ideální řešení na lepení extrudovaného polystyrenu (XPS) na základové konstrukce, či při zateplování plochých střech přímo na asfaltové pásy.

Trochu historie

Za otce polyuretanových pěn je považovaný německý chemik Otto Bayer. Samotné vynalezení polyuretanu se váže na rok 1937. Zpočátku se využíval nejvíce v leteckém, později v automobilovém průmyslu. Jako tepelná izolace budov se začal polyuretan ve formě pěny používat koncem sedmdesátých let.

Zdroj: Wikipedie

Na co si dát pozor?

  • Číst a ptát se. Skutečně si důkladně prostudovat technický list a aplikační postup. Jak je něco nejasné, neváhat a kontaktovat zaškoleného prodejce, nebo technické oddělení Den Braven, rádi poradíme.
  • Postupovat dle projektu. Jestli chybí, postupovat podle norem.
  • Extrémy nesvědčí nikomu. Ani PU pěně – horní hranice aplikační teploty je +35 °C. Jak je ve stínu příjemných 28 stupňů, to znamená, že povrchová teplota na sluncem osvětlené fasádě je o dost vyšší. Při vysoké teplotě a nízké vzdušné vlhkosti nemusí probíhat vyzrávání pěny tak, jak by mělo. Aplikační teplota nepředstavuje jen teplotu vzduchu, ale i teplotu podkladu. Při zimních variantách pěn si musíme dát pozor, aby byly dózy před aplikací natemperované alespoň na +5 °C, potom je můžeme použít i při teplotách do -10 °C.
  • Prach je velmi účinný separátor.
  • Nepodcenit mechanické kotvení. Hmoždinky se musí vypořádat s axiálními sacími silami větru, ale také s hydrotermickým působením na izolační desky, které se vlivem tepla roztahují a smršťují. Pokyny ke kotvení od dodavatele ETICS jsou jen informativní a při vyšších budovách by měl množství a rozmístění kotev navrhnout projektant/statik s ohledem na klimatické podmínky v dané lokalitě stavby.
  • Thermo Kleber nejenom lepí, ale i skvěle vyplní případné mezery mezi izolačními deskami. Tak jako všechny pěny i on podléhá degradaci vlivem UV záření.
  • Je jen velmi malá šance, že by dóza PU pěny samovolně explodovala (například v rozpáleném autě). Avšak natlakovaná dóza pokud jemně narazí o ostřejší hranu např. o ližiny v automobilu, tak máme „vymalováno“. Proto nedoporučujeme dózy převážet volně pohozené v kufru, či na zadních sedadlech automobilu.

PU lepidla z rodiny Thermo Kleber jsou určené k pistolové aplikaci. Mimo kvalitní pistole potřebujeme na její pročistění i Čistič PUR pěny. Jen pozor na polystyren! Čistič obsahuje rozpouštědla, které rozleptávají polystyren. Na odstranění PU pěny vám stejně dobře poslouží i Extra silné vlhčené ubrousky.

Lepení polystyrenu na zdivo PU pěnou má svoje nesporné výhody, díky kterým se ji určitě vyplatí použít. Výběr je však vždy na vás. Máte k aplikaci PU pěny jakékoliv otázky? Napište nám a rádi Vám poradíme!