Jak na spárování dlažby: Spáry do koupelny jednoduše
Dobře zvolená spárovací hmota je třešinkou na dortu každého obkladu nebo dlažby. Správně provedené spárování přispívá k celkové odolnosti povrchu proti vlhkosti a poškození. Už víme, jak na rekonstrukci koupelny a jak lepit obklady, teď se podíváme na jednoduchého průvodce, jak krok za krokem správně spárovat dlažbu a obklady, abyste dosáhli profesionálních výsledků. Spárování dlažby je vcelku snadný úkol, který zvládne v podstatě každý s minimem nástrojů a zkušeností.
Jak vybrat spárovací hmotu na spárování dlažby?
Před nákupem spárovačky si vždy prostudujte informace od výrobce a zvažte potřeby vašeho projektu a konkrétní aplikace. Dokonalý výběr hmoty pro spárování je klíčem k estetickému vzhledu a dlouhodobé trvanlivosti vaší dlažby či obkladu.
- Zvolte vhodnou spárovací hmotu pro šířku spáry mezi dlaždicemi či obklady. Existují speciální spárovací hmoty určené pro úzké spáry nebo naopak pro širší spáry. V případě exteriérových aplikací nebo v oblastech s vysokou vlhkostí je zase dobré zvolit hmotu se sníženou nasákavostí. Takovou budete potřebovat i pro vnitřní obložení bazénu. Stejně jako u lepidel na obkladdy a dlažbu je důležitá i flexibilita hmoty při spárování dlažby. Obecně lze říci, že čím větší obklady a vyšší roztažnost materiálu, tím flexibilnější výplň budete potřebovat.
- Spárovací hmoty jsou k dispozici v široké škále barev a odstínů. Můžete zvolit barvu, která je téměř totožná s odstínem dlazby, využít metodu tón v tónu, nebo se zaměřit na kontrast. Pokud jste odvážní, můžete si vybrat třeba jasně červenou nebo žlutou spáru a udělat ze své koupelny stylovou barevnou oázu. Všeobecně ale doporučujeme volit odstíny tmavší, protože ve spárách se přirozeně usazují nečistoty a na tmavém podkladu nebudou tak nápadné. Nejste-li si jisti přesným odstínem, vezměte si do hobbymarketu kousek dlažby a porovnávejte přímo na místě s dostupnými vzorníky.
Oprava a obnova spár
Pokud jste se rozhodli obnovit vzhled vaší koupelny nebo kuchyně, výměna nebo oprava spárovací hmoty je levný, rychlý a efektní krok k novému modernějšímu vzhledu. Stará spárovací hmota se může drolit, praskat a spáry se časem zanášejí a černají. S nově vyspárovanými obklady vypadá celý prostor čistěji a hygieničtěji. Rozhodnete-li se pro radikálnější krok, než je pouhé drhnutí kartáčem, doporučujeme starou spárovací hmotu nejdříve odstranit nebo tzv. proškrábnout vhodným nástrojem. Ve většině případů vám postačí starší šroubovák.
Spárování dlažby a obkladů krok za krokem
1. Očistěte povrch
Pokud jste to ještě neudělali, teď je ta pravá chvíle očistit dlaždice od zbytků lepidla a dalších stavebních materiálů. Nechcete si přece novou dlažbu poškrábat, že ne? Nehledě na to, že s další vrstvou hmoty by konečný úklid byl pekelně obtížný.
2. Rozmíchejte spárovačku
Jak namíchat spárovací hmotu? Jednoduše řečeno, řiďte se pokyny výrobce. Pečlivě dodržujte poměry vody a sypkého materiálu. Hmotu několikrát důkladně promíchejte ručně nebo vrtačkou, aby v ní nebyly hrudky. Výsledná konzistence by měla být spíše pevnější, rozhodně ne tekutá. Pokud je hmota sypká a trhá se, přidejte trochu vody.
3. Aplikujte spárovací hmotu
Konečně přichází na řadu spárování dlažby. Pomocí stěrky nebo gumového hladítka natlačte spárovačku do jednotlivých spár úhlopříčně ke směru dlaždic. Na malé plochy a drobné opravy vám bude stačit stará kreditka nebo kuchyňská špachtle. Tento krok neuspěchejte! Je nutné, aby ve spárách nevznikaly mezery, bubliny a dutá místa. Někdy je potřeba použít sílu, aby se hmota dostala tam, kam má. Měli byste ale postupovat poměrně rychle, protože hmota má omezený čas zpracovatelnosti. Nejste-li si jistí, rozdělte si koupelnu na jednotlivé sektory a pokračujte ve spárování dlažby vždy s čerstvě namíchanou spárovací maltou.
4. Vyhlaďte spáry
Nechte hmotu lehce zavadnout. Obvykle postačí pár minut. Zatím si připravte kýbl s čistou vodou, protože nástroje na vyhlazení spár budete často oplachovat a prát. Dotkněte se spáry prstem a zkuste její tvrdost. Spárovačka je nyní ještě dostatečně měkká na to, aby ještě šla upravit, ale dostatečně tuhá na, abyste jí ze spár nevymyli. Použijte hladítko s filcem nebo houbu k odstranění přebytečné spárovací hmoty a vyhlazení povrchu spár. Průběžně houbu perte a namáčejte, abyste dosáhli dokonalého výsledku. Zároveň se snažte odstranit všechny větší kusy hmoty z povrchu dlažby.
5. Závěrečný úklid po spárování dlažby
Po spárování dlažby je třeba nechat hmotu plně zatuhnout. U naší Flexibilní spárovací hmoty si počkáte zhruba 24 hodin. Suché zbytky spárovací hmoty dopoučujeme po spárování dlažby a obkladů očistit nejdříve suchým hadříkem. Je to podobné jako úklid po malování stěn. Pokud budete spárovací hmotu neustále jen rozmývat, bude vám úklid trvat o to déle.
FAQ aneb často kladené otázky ohledně spárování dlažby
Kdy umýt dlažbu po spárování?
První hrubé mytí provádíte již při spárování dlažby. Jakmile hmota zavadne, což bývá po 10 až 30 minutách, můžete se pustit do prvního mytí a vyhlazování spár pomocí hladítka nebo houby. Konečné dočištění dlažby proveďte po plném vytvrdnutí spárovací malty, nejdříve však po 24 hodinách. A čím nejlépe umýt takovou dlažbu? Začněte suchým hadříkem a po setření největších nečistot pokračujte teplou vodou s trochou saponátu.
Jak dlouho schne spárovací hmota?
Záladní doba schnutí je 24 hodin, kdy je dlažba plně pochozí. Flexibilní spárovací hmota na obklady a dlažbu Den Braven je plně odolná vůči sprchování za 3 dny a připravena na extrémní podmínky za 3 týdny.
Jak vybrat odstín spárovací hmoty?
Pokud preferujete, aby přechody mezi dlaždicemi byly nenápadné, je vhodné volit spárovací hmotu s podobným odstínem jako dlaždice. V opačném případě zvolte kontrastní barvu. Myslete také na to, že světlé spáry budou náročnější na údržbu a nečistoty na nich budou zřetelnější.
Nebojte se realizovat svoje projekty sami
Jak vidíte, spárování dlažby či obkladů může být na první pohled zdánlivě složité, ale s vhodnými nástroji a správným postupem je to úkol, který můžete zvládnout i sami. Důležité je správnou spárovací hmotu a nepřeskočit žádný krok. Nebojte se experimentovat s různými styly a barvami, abyste dosáhli vzhledu, který se vám líbí. Ať už jste začátečníci nebo zkušení domácí mistři, spárování dlažby či obkladů je úkol, který vás bude bavit. Buďte trpěliví a věřte si! Už za pár hodin budete obdivovat své vlastní profesionální výsledky.
Pokud teprve uvažujete nad rekonstrukcí koupelny, určitě vás busou zajímat naše tipy na výběr a lepení obkladů. A věděli jste, že pokud spojíte hydroizolaci s lepením obkladů do jednoho kroku, můžete mít novou koupelnu až o 3 dny dříve?

Karolína Hradilová
Podobné příspěvky