rekonstrukce koupelny

Rekonstrukce koupelny svépomocí? Zvládnete to s námi v 7 snadných krocích!

Rekonstrukce koupelny svépomocí může vypadat jako náročný projekt, ale s trochou přípravy a promyšleným postupem může i průměrný kutil dosáhnout skvělých výsledků. Jak na levnou rekonstrukci koupelny? Jak dlouho trvá rekonstrukce koupelny a kolik to bude stát? Pojďme se na to podívat krok po kroku!

1. Nepodceňte přípravu

Dobrá příprava je prvním krokem k úspěchu a není radno jí podceňovat. Všichni už jsme se určitě dostali do okamžiku, kdy jsme si pomyslně rvali vlasy z hlavy a ptali se sami sebe, jestli nám stálo za to ušetřit trochu času na organizaci a úklidu před samotnou akcí.

Začněme tedy tím, že koupelnu očešeme, jak to jen jde. Před rekonstrukcí koupelny je třeba se zbavit starých koupelnových obkladů i podlahových krytin a pečlivé oškrábat původní výmalbu. Pokud vám na podlaze a zdech stále zbývají kousky lepidla, nebo je povrch nesoudržný, je potřeba ho očistit až na pevnou část. Poté můžete provést drobné opravy, zahladit praskliny a zbavit se dírek.

2. Nešetřete s penetrací

Pečlivá penetrace povrchu je důležitá nejen při rekonstrukci koupelny. Zajišťuje jeho soudržnost a sjednocuje savost celého podkladu.

Pro takový úkol je ideální Hloubková penetrace NANO, která má skvělé výsledky při použití na beton, cihly, staré omítky i sádrokarton. Penetraci naneste na podlahu i stěny válečkem nebo štětcem nejméně ve dvou vrstvách aplikovaných do kříže. Každá vrstva by měla nejméně schnout zhruba 3 hodiny, ale záleží na teplotě a vlhkosti okolí. Doporučujeme dobře větrat, případně si v koupelně zatopit. Pokud nejsou dvě vrstvy dostačující a povrch je stále hodně savý, nanášíme další vrstvu.

Savost podkladu si můžete ověřit snadnou zkouškou. Na podklad nalijete lžíci vody na různé místa v místnosti a pozorujete, za jak dlouho se vsákne do podkladu. Minimálně 15 a více minut by měla zůstat na povrchu než dojde k jejímu vsáknutí.

3. Příprava stěn při rekonstrukci koupelny

Pamatujete si krok 2 a zuřivé penetrování zdí vaší koupelny? Výborně! Teď můžete zdivo vyrovnat stěrkovým lepidlem s perlinkou a docílit tak bezespárého povrchu pro nanesení hydroizolace. Hádejte, co přijde po natažení lepidla? Penetrace není nikdy dost, a proto ji opět aplikujeme ve dvou vrstvách křížovou metodou před použitím hydroizolace.

4. Vyrovnání podlahy

Máte zaschlou penetraci? Výborně! Dalším krokem při rekonstrukci koupelny je vyrovnání podlahy před nanesením hydroizolace a následným položením dlažby. I v tomto případě je možné sáhnout po jednoduchém řešení, které vám ušetří čas a spoustu nervů. Na zahlazení nerovností v rozsahu 2-30 mm použijte cementovou samonivelační stěrku z naší nabídky. Pokud se chcete z nové koupelny těšit co nejdříve, určitě se nezapomeňte podívat na Samonivelační hmotu Rapid S400, která je pochozí už po 4 hodinách. Hydroizolaci do koupelny pak můžete nanášet už za 2 dny (v závislosti na vlhkosti podkladu). Po dokonalém vyzrání nivelace nezapomeňte podlahu znovu napenetrovat.

Náš TIP: Pokud jsou v betonu výtluky větší než 30 mm můžete je před litím samonivelační stěrky zahladit pomocí Opravné hmoty na beton VÝPLŇ. Jsou-li v podkladu praskliny je potřeba použít Opravu betonu BETON FIX.

5. Hydroizolace koupelny je nezbytná

Díky moderním materiálům patří hydroizolace koupelny mezi ty jednodušší kroky v našem malém seznamu. Při rekonstrukci koupelny nanášejte hydroizolační stěrku válečkem nebo štětcem po celé ploše. Hydroizolační pásy vkládáme do první vrstvy na všechny rohy a spoje mezi podlahou a zdí (podrobný popis uvidíte v aplikačním videu). Po úplném vyschnutí (cca 12-24 hodin) pokračujte v nanášení dalších vrstev. Pro běžné užívání koupelen plně postačí 2 vrstvy.

6. Jdeme na dlažbu a obklady do koupelny

Po dokonalém zaschnutí poslední vrstvy hydroizolace se můžeme vrhnout na další krok renovace naší koupelny – obklady do koupelny a dlažbu. Nyní již nepenetrujete a pro pokládku dlažby volte MS polymerové nebo cementové lepidlo. Typ cementového lepidla na dlažbu vyberte podle velikosti obkladů. Moderní velkoformátová dlažba vyžaduje jiné vlastnosti lepidla než drobné mozaiky. Rozhodně doporučujeme minimálně lepidlo C2T, které má snížený skluz, nebo vyšší řady v závislosti na velikosti obkladu. Detaily najdete v tabulce v technických listech našich produktů. Více o lepidlech na obklady a dlažbu najdete v našem článku: Vyznáte se ve flexibilních lepidlech na obklady a dlažbu?

Pokud toužíte po moderní koupelně, vhodnou alternativou ke klasickým obkladům je i betonová stěrka do koupelny. Nanášení je jednoduché, dobře se udržuje a je mimořádně odolná i v náročném prostředí koupelen a kuchyní.

Náš TIP: Podívejte se na speciální článek o tom, co všechno dokáže betonová stěrka. Získáte jedinečný pohled na tento moderní materiál a tipy pro nanášení.

Doporučujeme svědomitě dodržet doby potřebné pro vytvrdnutí lepidla. Byla by škoda si těsně před koncem zničit úplně novou podlahu tím, že se po ní projdete předčasně.

7. Spárování při rekonstrukci koupelny

Spárování už je vlastně jen taková třešnička na dortu, která vám po několika dnech dřiny udělá skutečně radost. Spárovačku rozetřete hladítkem nebo gumovou stěrkou a zapracujte do jednotlivých spár. Přebytečnou spárovací hmotu jednoduše odstraňte a nechte vše úplně zatvrdnout.

Náš TIP: Tmavší spárovací hmota působí lépe a není na ní tolik vidět znečištění. Proto nabízíme naši Flexibilní spárovací hmotu na obklady a dlažbu v mnoha odstínech.

Rohy a spáry mezi podlahou a stěnami vyplňte sanitárním silikonem. Pro tyto namáhané spoje je flexibilní materiál mnohem vhodnější než klasická spárovací hmota, která by vám v takto namáhaných místech za nějaký čas popraskala a vydrolila se.

Jak dlouho trvá rekonstrukce koupelny?

Pokud jste dobře četli náš návod a vnímali nutné technologické pauzy mezi jednotlivými kroky, je vám jasné, že za víkend to určitě nestihnete. Na rekonstrukci koupelny je dobré si vyhradit minimálně týden a počítat s tím, že ne vždy musí jít všechno podle plánu.

Náš TIP: Chcete si práci ještě urychlit? Spojte lepení obkladů a hydroizolaci v jeden krok! Jak na to? Podívejte se na náš článek o hybridných hydroizolacích.

Kolik stojí rekonstrukce koupelny?

Je dobré si předem udělat představu o tom, jaké materiály budete potřebovat a v jakém množství a všechno zhruba propočítat. Ceny koupelen se velmi liší v závislosti na jejich velikosti a použitých materiálech. Na to, kolik stojí rekonstrukce koupelny, můžete odpovědět jen vy sami. Už jen cena obkladů může být 500 Kč za m2, ale také 5000 u designových obkladů do koupelny. Zatímco cena podkladových materiálů a příprav bude vždy zhruba stejná, je to právě dlažba a sanita, co se cenově liší i několikanásobně. Řádově ale můžeme říci, že levná rekonstrukce koupelny svépomocí by se mohla vejít do 100 000 korun.

Jak vidíte, renovace koupelny vlastně není tak tvrdý oříšek, abyste ho nezvládli i sami. Stačí ten správný mix šikovnosti, nadšení do práce, kvalitních materiálů a ověřených postupů. Kreativita se vám bude hodit naopak při výběru obkladů do koupelny a dalšího zařízení, jako jsou skříňky, baterie, sprchové kouty a další. Pokud do toho půjdete s Den Braven, nic vám už nestojí v cestě k vysněné koupelně!

Galerie