Příběh rekonstrukce mlýna s podporou Den Braven

Tihle manželé nejsou jen obyčejní snílci. Když koupili polorozpadlý mlýn, mnozí si mysleli, že jsou blázni. Ale pro ně to znamená příležitost proměnit zapomenuté místo v oázu života.

Začali svépomocí rekonstruovat, a my jsme se rozhodli jejich odvahu podpořit. U nás totiž věříme v zapálené kutily a fandíme každému odvážnému projektu!

Od terénních úprav po interiérové kouzlení

První kroky nebyly snadné. Muselo se udělat mnoho terénních úprav, připravit nádvoří, skalku, rybník i příjezdovou cestu. S čištěním cihel a vyklízením pomáhali dobrovolníci i rodina.

  • Mimochodem, věděli jste, že staré cihly jsou mnohem kvalitnější než ty dnešní a v případě rekonstrukce se určitě hodí je zachovat?

Pokud už máte zkušenosti s rekonstrukcí starého stavení, jistě víte, že začátky jsou značně demotivující. Celé měsíce vyklízení budov, oklepávání omítek, rozebrání, vytrhávání podlah a nekonečný úklid stavební suti. Teprve potom to začne být konečně ta pravá legrace. Budování může začít!

Obložení zdi u stodoly

Ne všechno je možné zachránit a zachovat. Aby projekt vyhovoval novému účelu i přestavě majitelů, bylo potřeba také mnoho věcí změnit. U stodoly proto vznikla nová zeď ze ztraceného bednění, kterou čekalo obložení přírodním kamenem.

Co je to ztracené bednění?

Ztracené bednění je stavební technologie používaná k vytvoření pevné a stabilní betonové konstrukce během stavebních prací. Zatímco dříve šlo zejména o formu, která se po vylití betonem a vytvrdnutí odstranila, dnes se pod pojmem ztracené bednění nejčastěji objevují tvarovky, které dokáže použít opravdu každý.

Na co se používá ztracené bednění?

Možná by vás překvapilo, kolik má ztracené bednění využití. Je to vlastně samonosná forma, do které nalijete beton a vytvoříte velmi pevnou stěnu. Podle typů tvárnic můžete použít ztracené bednění na základy, zdi, příčky, ploty, schody, stěny jímek a bazénů, ale třeba i stropy.

Při rekonstrukcích domů a starších budov je samozřejmě důležité zachovat původní ráz stavení. Je jasné, že betonová stěna se k původní kamenné stodole příliš nehodí. Na to ale majitelé našli řešení! Obložení stěny plochými kameny, které si vytřídili během předchozích prací.

Jak nalepit kamenný obklad na zeď?

To je zapeklitá otázka. Ať už ale zvolíte jakoukoliv technologii, prvním krokem bude vždy penetrace! Díky podpoře Den Braven jsme mohli pro tento projekt poskytnout Hloubkovou penetraci Nano, která umožnila vytvoření falešné kamenné stěny z obkladového kamene. Penetrace zvyšuje přilnavost a soudržnost povrchu a vytváří základní vrstvu pro další úpravy zdiva.

Ať už se pak rozhodnete pro lepení klasickým stavebním lepidlem na obklady a dlažbu, nebo pro použití alternativních materiálů, bez hloubkové penetrace to prostě nepůjde!

Bezpečná střecha pro každý projekt

Střecha je korunou každé budovy. Proto jsme se rozhodli zajistit, aby byla odolná a trvanlivá. Zatímco trámy a krytina jsou každému jasné, nad hlavou nám visela otázka: Co pod střešní krytinu? Tento problém jsme vyřešili darováním střešní folie od Den Braven. Její použití je zásadní pro dlouhou životnost střechy a celé budovy.

Co je střešní fólie?

Střešní fólie, podstřešní fólie, nebo také kontaktní membrána slouží k ochraně střešní konstrukce. Zabraňuje průniku vody dovnitř budova a zároveň je paropropustná, takže se uvnitř netvoří plísně.

Pro tento projekt jsme ve spolupráci s majiteli vybrali kontaktní membránu Extra 135g/75m², která byla použita nejen na střechu, ale i při rekonstrukci štítu.

Úspěšné pokračování projektu

Rekonstrukce mlýna úspěšně pokračovala dalšími projekty a výsledek stojí za to. Z někdejší ruiny se stal kouzelný prostor, který dnes slouží jako místo setkávání, radosti a společných zážitků. V malebném prostředí mlýna se už konají svatby, oslavy i další události, na které se nezapomíná. Vzniklo místo, které má duši a kde každý kout vypráví příběh poctivé práce, vytrvalosti a nadšení.

Inspirace a vytrvalost

Majitelé mlýna, s nimiž i nadále spolupracujeme, nejsou jen stavitelé, jsou vizionáři. Jejich nadšení a vytrvalost nás inspiruje a my fandíme jejich úsilí a přejeme jim mnoho úspěchů na jejich další cestě.

Sledujte tento úžasný příběh na jejich Instagramu!

Zajímají vás další návody a rady na rekostrukce svépomocí? Podívejte se třeba na návod, jak opravit beton na terase nebo v garáží. Určitě vás také zaujme naše řešení pro urychlení rekonstrukce koupelny. Hotová může být až o 3 dny dříve!