Obklady do koupelny: přehledný návod, jak lepit obklady

Lepení obkladů je klíčovým krokem při rekonstrukci koupelny, nebo její výstavbě. Správně provedené obklady jsou nejen stylovým prvkem, ale zajišťují také celkovou odolnost a izolaci prostoru. V tomto článku se zaměříme na důležité kroky a tipy pro úspěšné lepení obkladů. S naší přehlednou příručkou budete schopni s jistotou realizovat lepení obkladů do koupelny a vytvořit si prostor, který nejenže splní vaše požadavky na funkčnost, ale bude také krásný.

Chcete svůj projekt začít úplně od nuly? Určitě doporučujeme začít u článku Rekonstrukce koupelny v 7 snadných krocích a také se podívat, Jak na hydroizolaci koupelny. A pokud ještě vybíráte dokonalý design pro vaší koupelnu, připravili jsme pro vás 5 tipů na výběr a lepení obkladů.

Jak vybrat lepidlo na obklady do koupelny?

V posledních letech získávají na popularitě flexibilní lepidla na obklady. Jak již název napovídá, jsou do jisté míry elastická a tak se vám nestane, že by dlažba odskočila nebo praskla, jak tomu bývalo u starších technologií. Při pokládce dlažby na moderní podlahové topení jde dokonce o nezbytnost, protože povrch se teplem roztahuje a mohlo by dojít k poničení podlahové krytiny.

Podle velikosti obkladů pak vybírejte třídu lepidla:

  • Lepidla S1: Vhodná pro menší obklady v rozměrech do 40 x 40 centimetrů. Tato lepidla mají nižší flexibilitu, ale na dlažbu menšího formátu jednoznačně postačí.
  • Lepidla S2: Vysoce flexibilní lepidla oceníte u velkoformátových obkladů, kde je jeden rozměr vyšší než 40 cm. Tato lepidla jsou mnohem pružnější než předchozí typ.

Flexibilní lepidlo také tlumí nárazy a zabraňuje poškození dlažby vlivem pádu náhodného předmětu či vibrací. Více o lepidlech na obklady, jejich označení a použití najdete v článku o flexibilních lepidlech.

Co budu potřebovat pro lepení obkladů a dlažby

Nejtěžší je vždy vybrat obklad a dlažbu, která se vám bude líbit a také spolu bude ladit. Jen si spočítejte, kolikrát denně koupelnu navštívíte. Lepidlo už také máme, takže pojďme a ty méně zřejmé věci!

  • Vodováha je pravá ruka obkladače: Určitě chcete mít všechno rovně. Garantujeme vám, že při lepení obkladů a pokládce dlažby téměř nedáte vodováhu z ruky.
  • Spárovací křížky pro přesnost: Jak jinak udržet stejnoměrnou tloušťku spáry, než pomocí spárovacích křížků? U velmi stejnoměrných obkladů si můžete dovolit křížky o rozměru spáry 1 mm, ale máte-li pochybnosti, zvolte raději větší spáru. Skvělým pomocníkem je i nivelační nebo vyrovnávací systém na dlažbu. Pokud trváte na absolutní přesnosti, doporučujeme jeho použití i zkušeným řemeslníkům.
  • Gumová palička na vyrovnání: Nikdo si nechce rozbít keramický obklad do koupelny klasickým kladivem. Navíc se vám bude hodit třeba při instalaci plovoucí podlahy nebo skládání nábytku.

Postup při lepení obkladů do koupelny

1) Pečlivě (dvakrát) měřte

Obklady se vždy lepí tak, aby nahoře byla celá dlaždice. Změřte si požadovanou výšku a pomocí vodováhy naneste rysku tam, kde budou obklady končit. Při měření dlaždic nezapomeňte připočítat tloušťku spáry.

2) Jednou řežte

Je možné, že některé dlaždice bude třeba zmenšit. Ať už vám nevychází do rohu nebo potřebujete otvor na zásuvku, vždy pečlivě měřte a při řezání buďte opatrní. Pokud si nejste jistí, raději kupte víc dlaždiček.

3) Namíchejte lepidlo

Teď je ta praví chvíle na rozdělání lepidla. Postupujte podle návodu v technickém listu. Hustota by měla být taková, aby šlo dobře a rovnoměrně roztírat a zároveň nestékalo.

4) Začněte odspodu

Při lepení obkladů se postupuje z rohu a odspodu. Lepidlo rozetřete ozubenou štěrkou na plochu asi na 3-5 dlaždic a nasuňte obklad na správné místo. Lehce přitlačte do lepidla nebo použijte gumovou paličku pro vyrovnání. Teď je také ta pravá chvíle na použití spárovacích křížků nebo vyrovnávacího systému.

5) Odstraňte zbytky lepidla

Po nalepení všech obkladů a zavadnutí jemně odstraňte zbytky lepidla. Nejlépe to jde vlhkou houbičkou. Buďte pečliví! Po zaschnutí se skvrn od lepidla jen velmi těžko zbavuje.

Podobně postupujte při pokládce dlažby do koupelny. Zde je snad ještě důležitější mít po ruce vodováhu a kontrolovat jednotlivé dlaždice vertikálně, horizontálně i v úhlopříčce. Často se totiž stává, že při přitlačování dlaždice zůstane jeden roh výš něž ostatní. Pokud na to přijdete až po vytvrdnutí lepidla, rozhodně vás to nepotěší. Doba schnutí je obvykle 24 – 48 hodin, poté můžete pokračovat se spárováním.

Lepení obkladů v otázkách a odpovědích

Jak mohu urychlit lepení obkladů do koupelny?

Rekonstrukce koulepny může být zdlouhavý proces hlavně kvůli technologickým přestávkám a čekání na vytvrdnutí materiálu. Samotné lepení se dá trochu zrychlit použitím velkoformátové dlažby, která je ale náročnější na pokládku a pro dlaždice nad 100 cm už rozhodně doporučujeme najmout si specialistu. Celou rekonstrukci pak můžete značně urychlit pomocí nejrůznějších chytrých řešení. Zkuste třeba nanášení hydroizolace a lepení obkladů v jednom kroku, tím urychlíte práce až o 2 dny!

Jak husté má být lepidlo na obklady?

Jednoduše tak akorát. Lepidlo nesmí stékat, ale také by se při nanášení nemělo trhat. Ideální konzistence je asi jako pomazánkové máslo.

Jak dlouho schne flexibilní lepidlo na obklady?

Doba zpracovatelnosti flexibilních lepidel Den Braven je asi 180 minut. Spárování obkladů do koupelny můžete provádět za 24 hodin, spárování dlažby za 48 hodin, kdy už je dlažba pochozí. Plné zatížení doporučujeme až po úplném vyzrání materiálu cca za 28 dní.

Mohu lepit obklady na obklady?

Ano, tato technika je možná. Po důkladném prozkoumání původních obkladů a napenetrování je možné rekonstruovat koupelnu tak, že nalepíte nové obklady do koupelny na staré.

Čím lepit obklady na umakart?

Lepení obkladů na umakart je možné, musíte však počítat s několika poměrně nepříjemnými vlastnostmi tohoto materiálu. Je velmi hladký, takže pro zvýšení přilnavosti budete potřebovat adhezní můstek. Také se prohýbá a různě pracuje, což znamená, že vám obklady mohou za nějaký čas odskočit nebo se vydrolí spárovací hmota. Pro menší rekonstrukce doporučujeme lepit obklady na umakart jednoduše pomocí MAMUT GLUE, nebo si vybrat samolepící vinylové dlaždice.

Povzbuzení na závěr

Lepení obkladů jednoznačně patří k dovednostem, které vyžadují trochu cviku a šikovnosti, ale výsledek rozhodně stojí za to. Po dnech bourání, příprav, nanášení hydroizolace, penetrace a dalších vrstev se totiž konečně něco děje! Vaše koupelna se konečně začíná podobat výsledné představě. A pocit z dobře dovedené práce je to, co ocení každý řemeslník i amatérský kutil. U nás vám fandíme a přejeme spáry rovné, jako když střelí!

Stále ještě si nejste jisti, jestli chcete do koupelny obklady? Můžete se poohlédnout i po alternativních řešeních! Betonové stěrky jsou moderní, mají skvělé vlastnosti a jsou velmi variabilní. A pro snadnou montáž sanity se vám jistě budou hodit chemické kotvy. Podívejte se, jak na to!

(Zdroj obrázků: https://www.freepik.com/author/freepik)