Budete dělat novou koupelnu nebo terasu? Poradíme vám se správnou aplikací hydroizolace
V moderním stavebnictví se s pojmem hydroizolace setkáváme pravidelně. Není divu, dnes už se bez ní neobejde téměř žádná stavba. V následujícím článku si přiblížíme nenáročné a nejčastěji využívané řešení hydroizolace koupelny, balkonu nebo terasy, které hravě zvládnete i svépomocí.
K čemu slouží hydroizolace?
Jak už vyplývá z názvu, hydroizolace chrání stavbu před vodou. Není to ale tak úplně jednoduché, protože hydroizolací je celá řada druhů. Hydroizolační řešení se musí vypořádat s atmosférickými vlivy, jako jsou déšť a sníh, jiné musí čelit hydrogeologickým vlivům, tedy podzemní a kapilární vodě. V neposlední řadě se setkáváme i s řešením zaměřeným na technologickou vodu v koupelnách, prádelnách, vývařovnách apod. My se nyní budeme zabývat tím, jak kvalitně a jednoduše aplikovat hydroizolaci balkonu, terasy a koupelny.
Proč při stavbě a rekonstrukci nezapomenout na hydroizolaci?
Z dlouhodobého hlediska ale mnoho staveb bez hydroizolace fungovat nemůže. Důkazem jsou například mnohé balkonové desky na starších budovách. U balkónů a teras je nejčastější příčinou poškození dlažby právě pronikání vody do podkladu. Voda a mráz časem způsobí drolení, vznik prasklin, oslabení betonu a nakonec i korozi ocelové výztuže. To vede k úplnému rozpadu konstrukce, kdy se z příjemného místa na ranní kávu stává skutečně nebezpečný prostor.
Ještě začátkem devadesátých let se za dostatečnou ochranu před vodou na balkonech, terasách nebo v koupelnách považovala samotná dlažba nebo obklad.
Nekvalitní nebo chybějící hydroizolace koupelny přináší další problémy. Například rozhněvaný soused, kterému od nás zatéká do koupelny, dokáže velmi znepříjemnit bydlení v bytě. Nedivme se mu, když před nedávnem zaplatil několik tisíc za podsvícené stropní podhledy, které jsou teď díky naší absenci hydroizolace zničené.
I když nemáte žádné sousedy, není dobré hydroizolaci zanedbávat. Je jen otázkou času, kdy vodou nasáklé stěny podlehnou degradaci. Zvýšená vlhkost podpoří tvorbu plísní, což bude mít negativní dopad na naše zdraví. Z praxe víme, že použití hydroizolace na místech jako jsou koupelny, balkóny a terasy je dnes již nezbytností.
Jaké hydroizolační řešení použít?
Stavební trh nabízí velké množství výrobků od různých výrobců. V běžné praxi se tyto výrobky často kombinují, což rozhodně není správné. Netvrdíme, že kombinace s konkurenčními výrobky nemůže fungovat, ale vzájemnou kompatibilitu můžeme garantovat jen tehdy, když použijete osvědčené a ucelené systémové řešení.
Jak na hydroizolaci koupelny, balkonu nebo terasy
Chystáte se na nový projekt? Ať už jde o novostavbu nebo rekonstrukci koupelny, balkonu či terasy, postup je vždy téměř identický.
Příprava betonového povrchu
V případě nových betonových povrchů počkejte na úplné vyzrání podkladu. Pokud rekonstruujete bytové jádro nebo balkon, je třeba pečlivě odstranit nesoudržné části materiálu a vyspravit výtluky a praskliny. Za zmínku stojí i samonivelační hmoty, které vám pomohou s vyrovnáním podlah.
Penetrace
Povrch očistěte od prachu a pokračujte penetrací. Jednosložková Penetrace S2802A vytvoří transparentní a nerozpustný film, který je základem pro další vrstvy. Je vhodná na betonové podklady, ale i na jiné stavební materiály jako jsou keramické cihly, pórobetonové tvárnice, omítky a další. U starších a zvětralých povrchů můžeme použít Systémovou hloubkovou penetraci NANO. Penetraci nanášejte válečkem nebo štětcem ve dvou vrstvách křížovou metodou. Druhou vrstvu aplikujte až po vyschnutí předešlé vrstvy (po 2 až 3 hodinách).
Aplikace hydroizolační vrstvy
Když už máme připravený podklad, můžeme přejít k aplikaci hydroizolace. Tekutá lepenka vytvoří vodotěsnou membránu a současně slouží i jako ochrana před radonem. Dvousložkovou hmotu jednoduše namícháte podle návodu a ihned aplikujete. Hydroizolace se nanáší válečkem alespoň ve dvou vrstvách do kříže vždy po vyschnutí předcházející vrstvy (po 12 až 24 hodinách). Do rohů se vloží těsnicí pásy nebo samolepicí pás FLEECEBAND.
Jednosložková hydroizolace
Skvělou volbou pro interiér i exteriér je použití jednosložkové hydroizolace. Tekutá hydroizolace je připravena rovnou k použití. Nemusíte nic míchat, snadno se nanáší a šetří váš čas. Doba schnutí je u první vrstvy jen 3-6 hodin podle podkladu, druhá vrstva schne 6 hodin. Způsob aplikace je stejný jako u Tekuté lepenky.
Pro rekonstrukci koupelny použijte Jednosložkovou hydroizolaci KOUPELNA. Na aplikaci v exteriéru a hydroizolaci balkonů a teras se zase nejlépe hodí Jednosložková hydroizolace EXTERIÉR.
Hybridní hydroizolace
Další možností pro hydroizolaci balkonu, terasy nebo koupelny je použití lepidla na obklady a hydroizolace v jednom kroku. Produkty 2v1 jsou trendem v moderním stavebnictví a kromě úspory času se mohou pyšnit nekompromisní kvalitou hydroizolační vrstvy.
Hydroizolace pod kamenný koberec
Právě Tekutá lepenka je nejlepším řešením přípravy betonových povrchů před aplikací Kamenného koberce PERFECT STONE v exteriéru. Otevřená struktura koberce propustí vodu k podkladu a právě Tekutá lepenka zabrání jejímu dalšímu vsakování. Tímto prodloužíme životnost celého systému a zamezíme případnému zatékání do konstrukce stavby.
Protiradonová izolace
Správně provedená hydroizolace chrání budovu před pronikáním radonu dovnitř. Nezapomeňte se před začátkem stavby nebo rekonstrukce informovat o těchto opatřeních.
Víte, co je radon? Jde o radioaktivní plyn bez barvy a zápachu, nepřetržitě uvolňovaný ze zemního podloží. Je přítomný skoro všude, ale jeho nebezpečné a vyšší koncentrace jsou specifikované jen v určitých lokalitách zaznamenaných na mapě radioaktivit. V těchto lokalitách je z dlouhodobého hlediska nutné budovu chránit před radonem. Stupeň ohrožení a navrhované řešení závisí od naměřených hodnot přímo na místě.
Z mapky vede odkaz na Orientační přehlednou radonovou mapu ČR, což je mapa radonového indexu ČR. Původně byla označována jako mapa radonového rizika, zdroj: Česká geologická služba.
Časté chyby při aplikaci hydroizolace
Aplikace hydroizolace není obtížná, je ale třeba dodržet správné technologické postupy a nechat hydroizolační hmotu před aplikací dalších vrstev dostatečně zaschnout. Jen tak docílíte dokonalého výsledku.
Mezi časté chyby také patří aplikace na nesoudržný, savý a špatně napenetrovaný povrch, mezery v aplikaci a v neposlední řadě opomenutí těsnících pásů v rozích.
I když je to pro mnohé pokušení, jednoznačně nedoporučujeme používat uvedené hydroizolace jako finální nátěry. Svoje místo mají ve skladbě podlahy, jako membrána zabudovaná pod dlažbou nebo obkladem. Vystavení UV záření, přímým povětrnostním vlivům nebo mechanickému zatížení způsobí rychlou degradaci této vrstvy.
Ilustrativní fotografie a vizualizace
Dokončili jste aplikaci hydroizolace a pokračujete v projektu pokládkou dlažby a obklady? Nezapomeňte se podívat, jaká lepidla pro tento účel použít a jak si vybrat obklady a dlažbu v souladu se současnými trendy.

Martin Šlosar
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos hymenaeos. Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur
Podobné příspěvky